Välkommen till SMF - Polar


Den nordligaste lokalavdelningen till Svenska Marsvinsföreningen
Annonser:
- Säljes [3]

Senaste uppdatering:

Resultat Orrbyn 20160206

SMF Polar på facebook


Untitled Document

Resultat från Boden dubbelutställning
- 2011.11.05

 

Utställning 1

Domare

BIS: Minna Thomé
PET: Margareta Korvi

 

Juniorer

 

Self
BIRjr: Almond's Kamimilla, Cream, u/ä: Lea Rahtu
BIRjr-R: River of Dream, PE White, u/ä: Elisa Svento

Nonself
BIRjr, C: Happy Day's Vanwa Gral, Silveragouti, u/ä: Lena & Cornelia Wilhelmsson/Maria Wigenborg
BIRjr-R: Arcticas Asterix, Black Himalaya, u/ä: Margareta Korvi

Crested
BIRjr, C: Mosito, Chocolate Magpie, u/ä: Henna Rytky

Teddy
BIRjr, C: Rospiggens Kelly Lorraine, u/ä: Victoria Wrangell/Camilla Lundstedt
BIRjr-R: WiRas Calendula, u/ä: Maria Wigenborg

Rex
BIRjr, C: Bullen, u/ä: Johanna Groth
BIRjr-R, C: Boven, u/ä: Johanna Groth

Abessinier
BIRjr, C: Maailman X-factori, u/ä: Aida Depner
BIRjr-R: Maailman Zuppari, u/ä: Aida Depner

Skinny
BIRjr: Offside, u/ä: Johanna Groth

Sheltie
BIRjr, C: Vibys Corsika, u/ä: Lena Tysk
BIRjr-R, C: Vibys Broklyn, u/ä: Lena Tysk

 

BIS Junior final
BISjr 1: Vibys Corsika, Sheltie
BISjr 2: Rospiggens Kelly Lorraine, Teddy
BISjr 3: Maailman X-factori, Abessinier

 

Ungdjur/Vuxna

 

Self
BIR, C: Almond's Senior Jello, PE White, u/ä: Lea Rahtu
BIR-R, C: Almond's IceCream, Cream, u/ä: Lea Rahtu
C: Piggelins Acura, Grey, u/ä: Elin Ranvide/Maria Wigenborg/Maria Wigenborg
C: Almond's Cappuccino, Buff, u/ä: Lea Rahtu
CK: Almond's Perfect Stanger, Cream, u/ä: Lea Rahtu
CK: Almond's Milkshake, PE White, u/ä: Lea Rahtu/Lea Rahtu & Leila Partanen

Nonself
BIR, C: Arcticas Snöboll, Black Himalaya, u/ä: Margareta Korvi
BIR-R, C: Hai-cu, Black Harlequin, u/ä: Henna Rytky

Teddy
BIR, C: WiRas Mona Lisa, u/ä: Maria Wigenborg
BIR-R: Polly's Lattjolajban, u/ä: Camilla Lundstedt

Rex
BIR, C: Caviecares Ripley, u/ä: Lena Siversson/Margareta Korvi
BIR-R, C: SCh Eternitys Bullriga Bengt, u/ä: Liz Knutsson/Johanna Groth
C: Peek-a-Boo's Brazze, u/ä: Annie Ekström/Margareta Korvi
C: Highhats Dino, u/ä: Bettan Gileborn-Sundberg & Jenny Sundberg/Bettan Gileborn-Sundberg
CK: Daft, u/ä: Tiina Newby
CK: SCh Arcticas Twitter, u/ä: Margareta Korvi
CK: SCh Caviecares Milton, u/ä: Lena Siversson/Bettan Gileborn-Sundberg
Abessinier
BIR, C: FINCh Maailman Hui-Hiippari, u/ä: Aida Depner
BIR-R, C: Maailman Karvaturri, u/ä: Aida Depner

Skinny
BIR, C: Morris Zmultron, u/ä: Stina Klingse Risell/Johanna Groth
BIR-R, C: SCh Orange, ä: Johanna Groth

Sheltie
BIR, C: SCh Vibys Terry, u/ä: Lena Tysk
BIR-R, C: SCh Vibys Amaryllis, u/ä: Lena Tysk

Alpaca
BIR: Snowfall's Yesterday's Dream, u/ä: Satu Sihvo

 

BIS final
BIS 1: Almond's Senior Jello, Self, PE White
BIS 2: SCh Vibys Terry, Sheltie
BIS 3: Caviecares Ripley, Rex
BIS 4: SCh Eternitys Bullriga Bengt, Rex

 

Ostandardiserade

Bästa ost 1: Northern Stars Hellraiser, Lakeland, u/ä: Tiina Newby
Bästa ost 2: Fargo, Lakeland, u/ä: Tiina Newby
 

Klippta långhår

Bästa klippta 1: Lillhagas Zhoklad, Alpaca, u/ä: Liza Björk/Tiina Newby
Bästa klippta 2: Mosaique's Miss Candy, Sheltie, u/ä: Anki Törnqvist/Camilla Lundstedt
Silverkort
Lillhagas Zhoklad, u/ä: Liza Björk/Tiina Newby
 

Uppfödargrupper

1: Johanna Groth - Rex
2: Aida Depner - Abessinier
3: Lea Rahtu - Self PE White
 

Petclass

 
Klassvinnare
Hanar 2-5 mån: River of Dream, u/ä: Elisa Svento
Hanar 5-8 mån: Polly's Lattjolajban, u/ä: Camilla Lundstedt
Hanar 8-12 mån: Hitler, u/ä: Lea Rahtu/Minttu Mehtomaa
Hanar 18-24 mån: WiRas Ludvig, u/ä: Maria Wigenborg/Siri Wigenborg
Hanar 24-36 mån: Atsuma, u/ä: Li Berglund/Emma Larsson
Hanar 36-48 mån: Confetti's Klas Klättermus, u/ä: Maria Bring/Emma Larsson
Honor 2-5 mån: Jamie Baskerville, u/ä: Tiina Newby
Honor 8-12 mån: Almond's Expresso Chocolate, ä: Nina Soininen
Honor 12-18 mån: Lilia, ä: Elisa Svento
Honor 24-36 mån: Sarmatian Madhur, ä: Nina Soininen
Honor 36-48 mån: Maailman Särmäri, u/ä: Aida Depner
 
Silverkort
River of Dream, u/ä: Elisa Svento
Polly's Lattjolajban, u/ä: Camilla Lundstedt
WiRas Ludvig, u/ä: Maria Wigenborg/Siri Wigenborg
Atsuma, u/ä: Li Berglund/Emma Larsson
Confetti's Klas Klättermus, u/ä: Maria Bring/Emma Larsson
Jamie Baskerville, u/ä: Tiina Newby
Lilia, ä: Elisa Svento
Sarmatian Madhur, ä: Nina Soininen
Anemone's Darjeeling, u/ä: Katriina Hautala/Sara Rytivaara
 

BIS Pet final
BISPet 1: Sarmatian Madhur
BISPet 2: Lilia
BISPet 3: River of Dream
BISPet 4: WiRas Ludvig
BISPet 5: Snowman

 

Utställning 2

Domare

BIS: Bettan Gileborn Sundberg
PET: Lea Rahtu [FI]

 

Juniorer

 
Self
BIRjr, C: River of Dream, PE White, u/ä: Elisa Svento
BIRjr-R, C: Almond's Forget Me Not, Buff, u/ä: Lea Rahtu/Tiina Newby/ Johanna Groth
C: Almond's Kamimilla, Cream, u/ä: Lea Rahtu
Nonself
BIRjr, C: Happy Day's Vanwa Gral, Silveragouti, u/ä: Lena & Cornelia Wilhelmsson/Maria Wigenborg
BIRjr-R, C: Arcticas Asterix, Black Himalaya, u/ä: Margareta Korvi
Crested
BIRjr: Mosito, Chocolate Magpie, u/ä: Henna Rytky
Teddy
BIRjr, C: Rospiggens Kelly Lorraine, u/ä: Victoria Wrangell/Camilla Lundstedt
BIRjr-R: Light, u/ä: Johanna Groth/Tiina Newby
Rex
BIRjr, C: Boven, u/ä: Johanna Groth
BIRjr-R, C: Bullen, u/ä: Johanna Groth
Abessinier
BIRjr, C: Maailman Zuppari, u/ä: Aida Depner
BIRjr-R: Maailman X-factori, u/ä: Aida Depner
Skinny
BIRjr, C: Offside, u/ä: Johanna Groth
Sheltie
BIRjr, C: Vibys Corsika, u/ä: Lena Tysk
BIRjr-R, C: Vibys Broklyn, u/ä: Lena Tysk
 

BIS Junior final
BISjr 1: Vibys Corsika, Sheltie
BISjr 2: Offside, Skinny
BISjr 3: Happy Day's Vanwa Gral, Nonself, Silveragouti

 

Ungdjur/Vuxna

 
Self
BIR, C: Piggelins Acura, Grey, u/ä: Elin Ranvide/Maria Wigenborg/Maria Wigenborg
BIR-R, C: Almond's Senior Jello, PE White, u/ä: Lea Rahtu
C: Aethelfled, Chocolate, u/ä: Mark Rubery, U.K./Minna Thomé
C: Almond's Marsvin, Buff, u/ä: Lea Rahtu
C: Almond's IceCream, Cream, u/ä: Lea Rahtu
CK: Almond's Perfect Stanger, Cream, u/ä: Lea Rahtu
CK: Snowman, Cream, u/ä: Jenni Peltokorpi/Jaakko Räätäri
CK: Almond's Milkshake, PE White, u/ä: Lea Rahtu/Lea Rahtu & Leila Partanen
Nonself
BIR, C: SCh Damtorps Vincent, Solid Silveragouti, u/ä: Hanna Schierbeck/Minna Thomé
BIR-R, C: Hai-cu, Black Harlequin, u/ä: Henna Rytky
C: WiRas Silver Glitter, Grey Silverargente, u/ä: Maria Wigenborg
C: Arcticas Snöboll, Black Himalaya, u/ä: Margareta Korvi
Crested
BIR, C: SCh Amiras Hulda Vilse, Solid Orangeagouti, u/ä: Minna Thomé
Teddy
BIR, C: Polly's Lattjolajban, u/ä: Camilla Lundstedt
BIR-R, C: WiRas Mona Lisa, u/ä: Maria Wigenborg
Rex
BIR, C: Caviecares Ripley, u/ä: Lena Siversson/Margareta Korvi
BIR-R, C: SCh Eternitys Bullriga Bengt, u/ä: Liz Knutsson/Johanna Groth
C: Arcticas Hans, u/ä: Margareta Korvi
C: Peek-a-Boo's Brazze, u/ä: Annie Ekström/Margareta Korvi
Abessinier
BIR, C: FINCh Maailman Hui-Hiippari, u/ä: Aida Depner
BIR-R, C: Maailman Karvaturri, u/ä: Aida Depner

Skinny
BIR, C: SCh Orange, ä: Johanna Groth
BIR-R, C: SCh Skinnystugans Mockasin, u/ä: Camilla Clemén/Tiina Newby
C: Morris Zmultron, u/ä: Stina Klingse Risell/Johanna Groth
C: Evil, u/ä: Tiina Newby

Sheltie
BIR, C: SCh Vibys Amaryllis, u/ä: Lena Tysk
BIR-R, C: SCh Vibys Terry, u/ä: Lena Tysk
Alpaca
BIR: Snowfall's Yesterday's Dream, u/ä: Satu Sihvo
BIS final
BIS 1: SCh Vibys Amaryllis, Sheltie
BIS 2: Caviecares Ripley, Rex
BIS 3: SCh Vibys Terry, Sheltie
BIS 4: SCh Damtorps Vincent, Nonself, Solid Silveragouti
 

Ostandardiserade

Bästa ost 1: Northern Stars Hellraiser, Lakeland, u/ä: Tiina Newby
Bästa ost 2: Fargo, Lakeland, u/ä: Tiina Newby
 

Klippta långhår

Bästa klippta 1: Mosaique's Miss Candy, Sheltie, u/ä: Anki Törnqvist/Camilla Lundstedt
Bästa klippta 2: Lillhagas Zhoklad, Alpaca, u/ä: Liza Björk/Tiina Newby
Silverkort
Mosaique's Miss Candy, u/ä: Anki Törnqvist/Camilla Lundstedt
Lillhagas Zhoklad, u/ä: Liza Björk/Tiina Newby
 

Uppfödargrupper

1: Lea Rahtu - Self PE White
2: Lea Rahtu - Self Cream
3: Johanna Groth - Rex

 

Petclass

 
Klassvinnare
Hanar 2-5 mån: River of Dream, u/ä: Elisa Svento
Hanar 5-8 mån: Almond's Suklaa Pilvi, u/ä: Lea Rahtu/Veronika Bryukhanova
Hanar 8-12 mån: Hitler, u/ä: Lea Rahtu/Minttu Mehtomaa
Hanar 18-24 mån: Snowman, u/ä: Jenni Peltokorpi/Jaakko Räätäri
Hanar 24-36 mån: Atsuma, u/ä: Li Berglund/Emma Larsson
Hanar 36-48 mån: Confetti's Klas Klättermus, u/ä: Maria Bring/Emma Larsson
Honor 2-5 mån: WiRas Glimra, u/ä: Maria Wigenborg/Siri Wigenborg
Honor 8-12 mån: Almond's Expresso Chocolate, ä: Nina Soininen
Honor 12-18 mån: Lilia, ä: Elisa Svento
Honor 24-36 mån: Anemone's Darjeeling, u/ä: Katriina Hautala/Sara Rytivaara
Honor 36-48 mån: Maailman Särmäri, u/ä: Aida Depner
 
Silverkort
Almond's Suklaa Pilvi, u/ä: Lea Rahtu/Veronika Bryukhanova
Almond's I Kissed a Girl, u/ä: Lea Rahtu/Minttu Mehtomaa
Hitler, u/ä: Lea Rahtu/Minttu Mehtomaa
Snowman, u/ä: Jenni Peltokorpi/Jaakko Räätäri
Confetti's Klas Klättermus, u/ä: Maria Bring/Emma Larsson
WiRas Glimra, u/ä: Maria Wigenborg/Siri Wigenborg
Almond's Expresso Chocolate, ä: Nina Soininen
Lilia, ä: Elisa Svento
FINCh Maailman Hui-Hiippari, u/ä: Aida Depner
Anemone's Darjeeling, u/ä: Katriina Hautala/Sara Rytivaara
 

BIS Pet final
BISPet 1: Hitler
BISPet 2: Almond's Suklaa Pilvi
BISPet 3: Anemone's Darjeeling
BISPet 4: Almond's Expresso Chocolate
BISPet 5: FINCh Maailman Hui-Hiippari

 
Tillbaka till visa resultat
 
Copyright 2012 () SMF POLAR.